draw direction lines NS-EW at Southampton.
draw the paths of the two boats, the angle between them should be 145°
So this time it does look like the Cosine Law
x^2 = 20^2 + 15^2 - 2(20)(15)cos 145
= 400 + 225 + 491.491
= 1116.49
x = √1116.49
= 33.41 km
Your answer of 4139 km is "absurd" , I have been to Southampton on Lake Huron and it is only about 120 km across the lake to Michigan.
A sail boat on lake Huron leaves Southampton and sails 20degrees west of north of 20km. At the same time, a fishing boat leaves Southampton and sails 30degrees west of south for 15 km. At this point, hot far apart are the boats, to the nearest km? ( the answer is 4139 km, but I need to know the method to understand how to get that answer)
2 answers
Srry but how did u get 145?