A rocket follows a parabolic trajectory. After t seconds, the vertical height of the rocket above the ground, in metres, is given by H(t) = 37t – t . Find the length of time the rocket is in the air.

Could you please explain me, why answer is 37s?
Thank you so, so much:))

1 answer

I think you mean

H(t) = 37t-t^2
H(t) = 0 at t=0 and t=37

So, at t=0 the rocket took off (height=0) and at t=37 it came back down (H=0 again). Elapsed time = 37.