F*time=m*v
force= mass/time * velocty
velocity= 15N/ (.2kg/sec)= 16/.2 m/s
A rocket expels gas at the rate of 0,2kg/s. if the force produced by the rocket is 15N, what is the velocity with which the gas is expelled.
2 answers
1 N = 1 kg⋅m/s^2
15 kg⋅m/s^2 / 0.2 kg/s = 75 m/s
15 kg⋅m/s^2 / 0.2 kg/s = 75 m/s