a right circular cylindrical container ,contains 2160cubic cm water. if the diameter of the base of the cylindrical container is 24 cm, then find the height of the cylindrical container.

2 answers

V = A ∙ h

V = Volume of a circular cylinder

A = Area of a base

h = height

In this case:

A = d²∙ π / 4

so:

V = A ∙ h

V = ( d²∙π / 4 ) ∙ h

V = 2160 cm³

d = 24 cm

2160 = ( 24²∙ π / 4 ) ∙ h

2160 = ( 576 ∙ π / 4 ) ∙ h

2160 = 576 π ∙ h / 4

Multiply both sides by 4

2160 ∙ 4 = 576 π ∙ h

8640 = 576 π ∙ h

Divide both sides by 576 π

8640 / ( 576 π ) = h

576 ∙ 15 / ( 576 π ) = h

15 / π = h

h = 15 / π

h = 15 / 3.141592654

h = 4.774648292 cm

h = 15 / π cm

h ≈ 4.775 cm
Thanks to solve my problem