The original area of the poster is:
72 cm (length) * 15 cm (width) = 1080 square cm
The new length after reduction is 72 cm - 6 cm = 66 cm
The new width after reduction is 15 cm - 3 cm = 12 cm
The new area of the poster is:
66 cm (length) * 12 cm (width) = 792 square cm
Therefore, the area of the new poster is 792 square centimeters.
A rectangular poster has a length of 72 centimeters and a width of 15 centimeters. The poster is reduced in size by 6 centimeters in length and 3 centimeters in width. What is the area of the new poster?(1 point)
___square centimeters
1 answer