A rectangular pitcher is 6.5 cm wide, 9 cm long and 16 cm tall. If water is filled up to 4 cm tall, how much more water can be put in the pitcher, in cm3?

1 answer

The volume of the pitcher is found by multiplying the length by the width by the height, which is 6.5 cm * 9 cm * 16 cm = <<6.5*9*16=936>>936 cm³.
Since the water is filled up to 4 cm tall, the remaining space is 16 cm - 4 cm = 12 cm.
Therefore, the additional water that can be put in the pitcher is 12 cm * 6.5 cm * 9 cm = 702 cm³. Answer: \boxed{702}.