a rectangular block of the element barium is 5.00cm long , 3.00cm wide and 1.00cm high and it weighs 52.5g. what is the density of the element barium?
2 answers
density= mass/volume
density=mass/volume
5.00cm*3.00cm*1.00cm=15.00cm^3 (or 15.00 mL)
52.5g/15.00 mL= 3.50 g/mL
5.00cm*3.00cm*1.00cm=15.00cm^3 (or 15.00 mL)
52.5g/15.00 mL= 3.50 g/mL