A reconnaissance airplane P, flying at 11,000 feet above a point R on the surface of the water, spots a submarine S at an angle of depression of β = 21° and a tanker T at an angle of depression of α = 39°, as shown in the figure. In addition, ∠SPT is found to be γ = 99°. Approximate the distance between the submarine and the tanker. (Round your answer to the nearest whole number.)

3 answers

I don't see how ∠SPT can be 99°.
∠SPT = ∠SPR + ∠RPT = 51°+69° = 120°

Did I miss something in the explanation?
39 + 21 + 39= 99
Hmm. Not having the diagram is a bit of a problem.

In my diagram, extend the sea-level line TR to intersect PS at Q. Then, I have the angle of depression α = ∠PTR and β = ∠PQR.

Apparently that is wrong, so please describe the diagram using only labeled points. Where does the 2nd 39° angle come from? Apparently α and β are not really the angles of depression from P to S and T.