To answer your questions, let's first structure the data given and compute the required values step-by-step.
(a) Construct the probability distribution of X.
The probability of a certain number of hours of relaxation can be calculated for each category by dividing the frequency of that category by the total number of respondents.
Here’s the data:
- Total respondents \( N = 1677 \)
| Hours of Relaxation (X) | Frequency (f) | Probability P(X) | |-------------------------|---------------|---------------------------| | 0 | 116 | \( P(0) = \frac{116}{1677} \) | | 1 | 187 | \( P(1) = \frac{187}{1677} \) | | 2 | 336 | \( P(2) = \frac{336}{1677} \) | | 3 | 251 | \( P(3) = \frac{251}{1677} \) | | 4 | 315 | \( P(4) = \frac{315}{1677} \) | | 5 | 229 | \( P(5) = \frac{229}{1677} \) | | 6 | 150 | \( P(6) = \frac{150}{1677} \) | | 7 | 31 | \( P(7) = \frac{31}{1677} \) | | 8 | 62 | \( P(8) = \frac{62}{1677} \) |
Now, let's calculate the probabilities:
- \( P(0) = \frac{116}{1677} \approx 0.069 \)
- \( P(1) = \frac{187}{1677} \approx 0.111 \)
- \( P(2) = \frac{336}{1677} \approx 0.200 \)
- \( P(3) = \frac{251}{1677} \approx 0.150 \)
- \( P(4) = \frac{315}{1677} \approx 0.188 \)
- \( P(5) = \frac{229}{1677} \approx 0.136 \)
- \( P(6) = \frac{150}{1677} \approx 0.089 \)
- \( P(7) = \frac{31}{1677} \approx 0.018 \)
- \( P(8) = \frac{62}{1677} \approx 0.037 \)
Now structuring this in a table:
| Hours | Probability (P(X)) | |--------|---------------------| | 0 | 0.069 | | 1 | 0.111 | | 2 | 0.200 | | 3 | 0.150 | | 4 | 0.188 | | 5 | 0.136 | | 6 | 0.089 | | 7 | 0.018 | | 8 | 0.037 |
(b) Find the probability that a person relaxes more than 5 hours per day.
To find \( P(X > 5) \), we sum the probabilities of 6, 7, and 8 hours:
\[ P(X > 5) = P(6) + P(7) + P(8) \ = 0.089 + 0.018 + 0.037 = 0.144 \]
(c) Find the probability that a person doesn't relax at all.
From part (a): \[ P(X = 0) = P(0) = 0.069 \]
(d) Compute the mean \( \mu_X \).
The mean (expected value) can be calculated as follows:
\[ \mu_X = \sum (X_i \cdot P(X_i)) \]
Calculating this:
\[ \mu_X = (0 \cdot 0.069) + (1 \cdot 0.111) + (2 \cdot 0.200) + (3 \cdot 0.150) + (4 \cdot 0.188) + (5 \cdot 0.136) + (6 \cdot 0.089) + (7 \cdot 0.018) + (8 \cdot 0.037) \]
Calculating each term:
- \( 0 \cdot 0.069 = 0 \)
- \( 1 \cdot 0.111 = 0.111 \)
- \( 2 \cdot 0.200 = 0.400 \)
- \( 3 \cdot 0.150 = 0.450 \)
- \( 4 \cdot 0.188 = 0.752 \)
- \( 5 \cdot 0.136 = 0.680 \)
- \( 6 \cdot 0.089 = 0.534 \)
- \( 7 \cdot 0.018 = 0.126 \)
- \( 8 \cdot 0.037 = 0.296 \)
Now summing these values:
\[ \mu_X = 0 + 0.111 + 0.400 + 0.450 + 0.752 + 0.680 + 0.534 + 0.126 + 0.296 = 3.407 \]
(e) Compute the standard deviation \( \sigma_X \).
First, we need to calculate the variance \( \sigma_X^2 \).
\[ \sigma_X^2 = \sum (X_i^2 \cdot P(X_i)) - \mu_X^2 \]
Calculating \( \sum (X_i^2 \cdot P(X_i)) \):
\[ = (0^2 \cdot 0.069) + (1^2 \cdot 0.111) + (2^2 \cdot 0.200) + (3^2 \cdot 0.150) + (4^2 \cdot 0.188) + (5^2 \cdot 0.136) + (6^2 \cdot 0.089) + (7^2 \cdot 0.018) + (8^2 \cdot 0.037) \]
Calculating each term:
- \( 0^2 \cdot 0.069 = 0 \)
- \( 1^2 \cdot 0.111 = 0.111 \)
- \( 2^2 \cdot 0.200 = 0.800 \)
- \( 3^2 \cdot 0.150 = 1.350 \)
- \( 4^2 \cdot 0.188 = 3.008 \)
- \( 5^2 \cdot 0.136 = 1.700 \)
- \( 6^2 \cdot 0.089 = 3.204 \)
- \( 7^2 \cdot 0.018 = 0.882 \)
- \( 8^2 \cdot 0.037 = 0.592 \)
Now summing these values:
\[ = 0 + 0.111 + 0.800 + 1.350 + 3.008 + 1.700 + 3.204 + 0.882 + 0.592 = 11.647 \]
Now applying the variance formula:
\[ \sigma_X^2 = 11.647 - (3.407)^2 = 11.647 - 11.603649 = 0.043351 \]
Finally, calculate the standard deviation:
\[ \sigma_X = \sqrt{0.043351} \approx 0.208 \]
Summary of Results
(a) Probability Distribution:
| Hours | Probability (P(X)) | |-------|---------------------| | 0 | 0.069 | | 1 | 0.111 | | 2 | 0.200 | | 3 | 0.150 | | 4 | 0.188 | | 5 | 0.136 | | 6 | 0.089 | | 7 | 0.018 | | 8 | 0.037 |
(b) \( P(X > 5) = 0.144 \)
(c) \( P(X = 0) = 0.069 \)
(d) Mean \( \mu_X = 3.41 \)
(e) Standard Deviation \( \sigma_X \approx 0.208 \)