A pump is used to lift 500 kg of water from a depth of 80 m in 10 seconds.Calculate the power rating of the pump if it's efficiency is 40% . Take g=10 m/ s*s.

1 answer

F = M*G = 500 * 10 = 5000 N.

P = F*d/(t*0.4) = 5000*80/(10*0.4) = 100,000 Watts.