If the price is p, and the cost is c, then
.90p = 1.2c
we want .80p
.80p = 8/9 * .90p = 8/9 * 1.2c = 1.0667c
so the profit is reduced to 6 2/3 %
A profit of 20% is made on goods when a discount of 10% is given on the marked price. Profit per
cent which will be made when a discount of 20% is given on the marked price is ____.
1 answer