To calculate the price of roasted peanuts at $1.90 per pound, you would multiply the weight of the peanuts by the price per pound.
For instance, if you purchased 2 pounds of roasted peanuts, the total cost would be:
2 pounds * $1.90 per pound = $3.80
a produce stand sells roasted peanuts for 1.90 per pound
1 answer