A plastic bobber just barely floats in water. If it weighs 2N in the air, what is its volume

1 answer

If the body "barely floats" in water, that means that the density is the same as that of water, equal to 1 kg/l.

The weight, mg = 2N,
its mass, m = 2N/g = 0.204 kg
Therefore the volume is 0.204 kg / (1 kg/l)
= 0.204 l. = 204 cm³