A plane flies 230 mph at 60 degrees north of west for 2.5 hours

how far did the plane travel?

how far west did it go?

how far north did it go?

how fast did it go west?

2 answers

A. D = 230mi/h * 2.5h = 575 mi.

B. Dx = 575*Cos60 =

C. Dy = 575*sin60 =

D. Vr = 575mi[60o]/2.5h = Resultant velocity.
Vx = Vr*Cos60 =
575 mi