Ask a New Question
Search
a pitcher baseball moves at 44 M/s . It has 150 J of kinetic energy on its way to the catcher. What is the baseball 's mass?
1 answer
KE = 1/2 mv^2
150 = 1/2 m (44^2) = 968m
m = .155kg = 155g
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
A pitcher claims he can throw a 0.157 kg baseball with as much momentum as a 1.5 g bullet moving with a speed of 1.50 multiplied
0 answers
A pitcher claims he can throw a 0.157 kg baseball with as much momentum as a 1.5 g bullet moving with a speed of 1.50 multiplied
0 answers
A pitcher claims he can throw a 0.157 kg baseball with as much momentum as a 1.5 g bullet moving with a speed of 1.50 multiplied
0 answers
A baseball weighs 5.19 . What is the kinetic energy in joules of this baseball when it is thrown by a major-league pitcher at
2 answers
more similar questions