A pilot wants to bomb his target on the ground. If the angle of the plane from the horizontal is 20° and the velocity of the plane is 80 m/s , find

A). The distance that the pilot must release the bomb to his target
B) the time before the bomb hits the target
C) the final velocity of the bomb before it hits the target.

1 answer

V = 80m/s[-20O].
Vx = 80*Cos(-20) = 75.2 m/s.
Vy = 80*sin(-20) = -27.4 m/s.

A. Range = V^2*sin(2A)/g.
Range = 80^2*sin(2*20)/9.8 = 420 m.

B. Tan20 = h/420, h = 153 m.
h = Vy*t + 0.5g*t^2.
153 = -27.4*t + 4.9t^2,
4.9t^2 - 27.4t - 153 = 0,
Using the Quadratic Formula:
t = 9.04 s.

C. V = Vy + g*t = -27.4 + 9.8*9.04 = 61.2 m/s.