X = 130 km/h
Y = 275 km/h
V^2 = 130^2 + 275^2 = 92,525
V = 304.2 km/h.
A pilot heads her plane with a velocity of 275 km/hr north. If there is a strong wind of 130 km/hr blowing east, what is the magnitude of the velocity of the plane in reference to the ground.
1 answer