The sum of the heats gained is zero.
heatgainedcopper+heat gained calorimeter+heat gained water=0
40*.4*(Tf-200)+60*.4*(Tf-10)+50*4.2*(Tf-10)=0
solve for Tfinal Tf
A piece of copper of mass 40g at 200°C is placed in a copper calorimeter of mass 60g containing 50g of water at 10°C. Ignoring heat losses, what will be the final steady temperature after stirring.
(Specific heat capacity of copper= 0.4J/g°C, specific heat capacity of water= 4.2J/g°C)?
3 answers
Wishing it could be solved
Please help me with that question i want the answer