A person walking across a bridge accidentally drops an orange into the river below from a height of 40 feet. The function ℎ =− 16x^2+ 40 gives the orange’s approximate height ℎ above the water, in feet, after t seconds. In how many seconds will the orange hit the water?

3 answers

To find when the orange will hit the water, we need to find when the height ℎ is equal to 0.

So, we set ℎ = 0 and solve for t:

0 = -16t^2 + 40

16t^2 = 40

t^2 = 40/16

t^2 = 2.5

t = √2.5

t ≈ 1.58 seconds

Therefore, the orange will hit the water after approximately 1.58 seconds.
the answers are either
a. 1.6 seconds
b. 0.6 seconds
c. 2.3 seconds
d. 3 seconds
The answer is closest to 1.6 seconds, so the correct answer is:

a. 1.6 seconds