A person holding a lunch bag is moving upward in a hot air balloon at a constant speed of 6.1 m/s . When the balloon is 28 m above the ground, she accidentally releases the bag.

What is the speed of the bag just before it reaches the ground?

I got Vf^2= Vo^2 +2ad
Vf^2= 0+ (2*9.8) *28 = 548.8
Vf= Squareroot 548.8 = 23.4

But that answer is not correct. Can you please help me find my mistake and the right answer? THANK YOU!!!!!

1 answer

24.207676m/s is what I got for the speed. That number negative would be the velocity.