Ask a New Question
Search
A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent and solve the expression.
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic
1 answer
Indigo and her children went into a restaurant and she bought $42 worth of hamburgers and drinks. Each hamburger costs $5.50 and
1 answer
At Office Mart, a box of 10 ballpoint pens costs $8. What is the unit price?(1 point)
Responses $1.25/pen $1.25/pen 0.80 pens/$1
1 answer
At Office Mart, a box of 10 ballpoint pens costs $8. What is the unit price?(1 point)
Responses 1.25 pens/$1 1.25 pens/$1 0.80
1 answer
more similar questions