A particle starts frm a point with a velocity of 6m/s and moves with an acceleration of (-2m/secondsquare). Show that after 6 seconds the particle will beat the starting point ? Plz explain....

1 answer

s = 6t + (1/2)(-2) t^2 = 6t-t^2
= t(6-t)

s=0 at t=0 and t=6