A package of dog cookies cost $9.20.

Which equation can be used to find the total cost, C, of P packages of dog cookies?
A. c = p + 9.20
B. c = p - 9.20
C. c = P/9.20
D. c = 9.20p

1 answer

D. c = 9.20p

The total cost, C, of P packages of dog cookies can be calculated by multiplying the cost of one package ($9.20) by the number of packages purchased (P).