To calculate how many hours it will take for the nurse to administer 1500 mL of fluids at a rate of 0.25 liters every 4 hours, we first need to convert the volume being administered from liters to milliliters.
0.25 liters is equal to 250 milliliters.
So, the nurse will administer 250 milliliters of fluids every 4 hours.
To find out how many hours it will take to reach 1500 milliliters, we can set up a proportion:
4 hours = 250 mL
x hours = 1500 mL
Cross-multiply to solve for x:
4 * 1500 = 250 * x
6000 = 250x
x = 6000 / 250
x = 24
It will take the nurse 24 hours to administer 1500 mL of fluids at a rate of 0.25 liters every 4 hours.
A nurse will minister 0.25 leaders every 4 hours the Doctor wants the nurse to stop at 1500 ML
1 answer