A motorist travels at a constant speed of 37.0 m/s through a school zone, exceeding the posted speed limit. A policeman waits 7.0 s before giving chase at an acceleration of 3.2 m/s2.

I have solved that it will take 36 seconds for the cop to catch up to the car. However, I am not sure how to set up the equation for solving for distance if both cars have different accelerations. Any detailed help would be very much appreciated. Thank you in advance.

3 answers

if the motorist is going 37,
distnace=37*time

where the time for the car is 36+7, right?
So if I did my calculation right distance should equal 37 times 43 (36+7) which would equal 1591. Correct?
t=23.78+7=30.78s
x=1046.75m