speed v = 72000 meters/3600 seconds
distance = v t = (720/36)*0.4 meters
= 20 *0.4 = 8 meters
A motorist traveling at 72km/h had his eyes shut for 0.4s during a hard sneeze. Calculate the distances covered by him during this time.
1 answer