From the moment the chase begins to the time it ends, let the time be t hrs
distance covered by motorist = 55t
distance covered by cop = 65t
65t - 55t = 4
10t = 4
t = 4/10 hours = 24 minutes
long chase.
A motorist traveling 55 mph is being pursued by a highway patrol car traveling 65 mph. If the patrol car is four miles behind the motorist, how long will it take the patrol car to overtake the motorist?
1 answer