horizontal=9*.5=4.5m
vertical=1/2 g t^2=4.8(1/4)
then add these two displacements to give the vector distance.
A motorcycle stunt rider rides off the edge of a cliff. Just at the edge his velocity is horizontal, with magnitude of 9 m/s. Find the motorcycle's position from the edge of the cliff afyer 0.5 s. Use g = 9.8 m/s.s
2 answers
Position r = 4.5 i + (-4.9*.5^2) j
To find position use theta=tan^-1(Vy/Vx)
To find position use theta=tan^-1(Vy/Vx)