a motorcycle has two wheels, the first has a diameter of 65cm, while the second has one of 42 cm. what is the minimal distance traveled so the two wheels has turned a natural number of turns?

3 answers

Can you help me out please ?
d1 = n pi (65)
d1 = m pi (42)
65 n = 42 m
m/n is an integer
= 65/42 = 5*13 / 2*7*3
heavens to mugatroid !!! No common factors !
multiply top and bottom by 2*3*5*7*13 = 2730
since 42 and 65 have no common factors,
LCM(42,65) = 42*65 = 2730
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. A truck with 48-in.-diameter wheels is traveling at 45 mi/h.(a) Find the angular speed of the wheels in rad/min. rad/min (b) How
    1. answers icon 4 answers
  2. A truck with 40-in.-diameter wheels is traveling at 50 mi/h.a) Find the angular speed of the wheels in rad/min b) How many
    1. answers icon 1 answer
  3. a bicycle with 24inch diameter wheels is traveling at 15mi/hr.a) Find the angular speed of the wheels in rad/min. b)How many
    1. answers icon 2 answers
more similar questions