V = Vo + a*t = 130 rad/s.
30 + a*5 = 130, a = 20 rad/s^2.
d = Vo*t + 0.5a*t^2.
d = 30*5 + 10*5^2 = 400 rad.
A motor takes 5 s to go from 30 rad/s to 130 rad/s at constant angular acceleration. The total angle through which its shaft turns during this time is...
A. 400 rad
B. 320 rad
C. 640 rad
D. 800 rad
E. 1600 rad
F. None of the above
1 answer