A model rocket is launched straight upward with an initial speed of 47.8 m/s. It accelerates with a constant upward acceleration of 1.83 m/s2 until its engines stop at an altitude of 163 m. What is the maximum height reached by the rocket?

1 answer

Vf^2 = Vo^2 + 2ad,
Vf^2 = (47.8)^2 + 2*1.83*163 = 2881.42,
Vf = 53.7m/s.

h = 163 + (Vf^2 - Vo^2) / 2g,
h = 163 + (0 - (53.7)^2) / -19.6 = 310m.