When it reaches the ground, h(t) = 0
-4.9t^2 + 9.5t + 1.2 = 0
don't think it will factor, so let's use the formula
I got t = 2.0578 or a negative, the latter does not make sense
It will hit the ground after appr 2.06 seconds
A model rocket is launched off the top of a table. The height of the rocket is given by the function, h(t) = - 4.9t2 + 9.5t + 1.2 where h(t) is the height in metres and t is the time in seconds. How long will it take for the rocket to reach the ground?
1 answer