Ask a New Question
Search
A model plane flies 18 ft per 2 seconds. What is the planes speed in miles per hour? Round to the nearest tenth.
1 answer
18/2 = x/3600
2x = 64,800
x = 32,400 feet per hour
32,400/5,280 = 6.136 = 6.1 mph
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
a vehicle uses 1 tablespoon of gasoline to drive 125 yard how many miles can the vehicle travel per gallon?
a model airplane
1 answer
A model plane flies 18ft per 2 seconds. What is the plane's speed in miles per hour? Round to the nearest tenths.
1 answer
Two small planes start from the same airport and fly in opposite directions.
The first plane flies at a rate of 100 mph and the
1 answer
Two small planes start from the same airport and fly in opposite directions.
The first plane flies at a rate of 100 mph and the
1 answer
more similar questions