ratio of construction to finish
= 2.7 : 13.5
= 27 : 135
= 1 : 5
( notice 13.5 รท 2.7 = 5 )
A model airplane takes 2.7 hours to contruct and 13.5 hours to finish. Determine the ratio of construction time to finish in simplest form
1 answer