h = 0.5g*t^2 = 10,000 Ft.
16t^2 = 10,000
t^2 = 625
Tf = 25 s. = Fall time.
V*Tf = 2.09 miles.
V * 25s = 2.09
V = 0.0836 mi/s * 3600s/h = 301 mi/h.
A missile is released from a fighter plane traveling horizontally at an altitude of 10000 ft. if the target was hit at 2.09 miles, in mi/h, was the plane traveling?
1 answer