F = m a
a = F/m = 20/8 = 2.5 m/s^2
v = a t = 2.5*4 = 10 meters
d = (1/2) a t^2 = 2.5/2 * 16 = 2.5*8 = 20 meters
work = force * distance in direction of force = 20*20 = 400 Joules
A mass of 8kg is pulled by a force of 20N along a smooth floor.find
(1) Acceleration
(2)Velocity after 4sec
(3) Distance move in 4sec
(4)Work done by the force
2 answers
Object of mass 8kg is pulled along a smooth horizontal surface by a string inclined at 30degree to the horizontal.what is the acceleration of the object when tension in the string is 10N