Ask a New Question
Search
A mass M of 5.80E-1 kg slides inside a hoop of radius R=1.50 m with negligible friction. When M is at the top, it has a speed of 5.15 m/s. Calculate the size of the force with which the M pushes on the hoop when M is at an angle of 41.0°.
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
A mass M of 7.00E-1 kg slides inside a hoop of radius R=1.30 m with negligible friction. When M is at the top, it has a speed of
1 answer
A hoop of radius 1.4 m and mass 11.5 kg has a small ball stuck to its inside surface. The ball has a radius of one quarter that
1 answer
A mass M can slide with negligible friction inside a tube bent in a circle of radius R = 1.28 m. The tube rotates about its
0 answers
A mass M can slide with negligible friction inside a tube bent in a circle of radius R = 1.45 m. The tube rotates about its
0 answers
more similar questions