A long rope is fixed at one end and the free end is made to oscillate in one plane at right angle to the rope with a frequency of 4Hz, the successive crest are 0.6m apart. Calculate the speed of wave for what frequency would the wave lenght be 30cm?

2 answers

Yes
0.6 meter = c T = c /f = c /4
so c = 2.4 m/s

0.3 = c /f = 2.4 / f
f = 2.4 /0.3 = 8 Hz