a) Law of continuinity:
A1*V1=A1*V2
v1= (1/4.6)^2 *20 you are correct.
b) v1^2/2-v2^2/2+ (P1-P2)/rho=0
P1-P2= rho(.945^2-20^2)*2 where rho= 1E3kg/m^3
= about 200E3kg/m*s^2= about 200E3Pascal
I ignored the .945^2, you need to work that. Check my thinking.
c. time= volume/flow= 150E-3m^3/PI*.005^2*20m/s
A long horizontal hose of diameter 4.6 cm is connected to a faucet. At the other end, there is a nozzle of diameter 1 cm. Water squirts from the nozzle at velocity 20 m/sec. Assume that the water has no viscosity or other form of energy dissipation.
a) What is the velocity of the water in the hose ?
i found .945 m/s
b) What is the pressure differential between the water in the hose and water in the nozzle ?
c) How long will it take to fill a tub of volume 150 liters with the hose ?
1 answer