Let's say the number of hamburgers sold on Tuesday is h.
If the combined total of hamburgers and cheeseburgers is 521, then the number of cheeseburgers sold on Tuesday is h + 71 (since there were 71 more cheeseburgers than hamburgers).
So the total number of hamburgers and cheeseburgers sold on Tuesday is h + (h + 71) = 2h + 71 = 521.
Hence, 2h = 521 - 71 = 450.
Therefore, the number of hamburgers sold on Tuesday is h = 450/2 = 225. Answer: \boxed{225}.
A local hamburger shop so the combined total of 521 hamburgers and cheeseburgers on Tuesday there were 71 more cheeseburgers so then hamburgers how many hamburgers were sold on Tuesday
1 answer