k = 66N/8.3cm = 7.95 N/cm.
F = 11cm * 7.95N/cm =
A load of 66 N attached to a spring hanging
vertically stretches the spring 8.3 cm. The
spring is now placed horizontally on a table and stretched 11 cm.
What force is required to stretch it by this amount?
Answer in units of N.
1 answer