A lever has a mechanical advantage of 4. If you apply a force to the machine with a mass of 4 kg, at an acceleration of 2 m/s/s, what is the output force created by the lever? Hint: Use the equation Fo=MA*Fi.

a
32 N
b
32 J
c
0.5 N
d
0.5 J

1 answer

The correct answer is:

a) 32 N

We can use the formula:

MA = Fo/Fi

Where:
MA = mechanical advantage
Fo = output force
Fi = input force

Rearranging the equation, we get:

Fo = MA * Fi

We are given MA = 4 and Fi = m * a, where m = 4 kg and a = 2 m/s/s.

Fi = 4 kg * 2 m/s/s = 8 N
Fo = 4 * 8 N = 32 N

Therefore, the output force created by the lever is 32 N.