A latex balloon, wall thickness 3.091 x 10-4 m, contains helium at a concentration of 0.87 kg m-3. Under these conditions the total surface area of the balloon is 0.87 m2. The diffusion coefficient of He in latex at room temperature is 4.9 x 10-9 m2s-1. Calculate the rate of helium effusion (in g/hr) from the balloon.
9 answers
anyone got it right?
Im struggling with it, at least any hints?
What is the formula to use
pls. tell
CHEAT!
Do NOT help this person. They are trying to cheat in a midterm exam.
Do NOT help this person. They are trying to cheat in a midterm exam.
same here, how to insert the data into the formula?
the formula?
Fick’s Law
M= -D•(Δρ/Δx)•A,
where
M = m/t = mass flux [kg/s],
D= 4.9•10 ⁻⁹ m ²/s is the diffusion coefficient (diffusivity) [m²/s],
Δρ/Δx is the gradient of density [kg/m⁴],
A is the area [m²].
M= - 4.9•10⁻⁹•(0 - 0.35)/3.091•10⁻⁴)•0.88 =
4.9•10⁻⁹•0.35•0.88/3.091•10⁻⁴=
=4.88•10⁻⁶ kg/s= 17.58 g/hr
M= -D•(Δρ/Δx)•A,
where
M = m/t = mass flux [kg/s],
D= 4.9•10 ⁻⁹ m ²/s is the diffusion coefficient (diffusivity) [m²/s],
Δρ/Δx is the gradient of density [kg/m⁴],
A is the area [m²].
M= - 4.9•10⁻⁹•(0 - 0.35)/3.091•10⁻⁴)•0.88 =
4.9•10⁻⁹•0.35•0.88/3.091•10⁻⁴=
=4.88•10⁻⁶ kg/s= 17.58 g/hr
doesnt work for me. the answer is still wrong