A hot air balloon is ascending with a velocity of 5.0m/s. A 5.0kg mass is dropped from this balloon at a height of 80m. How much time will pass before the mass hits the ground

1 answer

h = Vo*t + 0.5g*t^2 = 80 m.
-5*t + 4.9*t^2 = 80.
4.9t^2 - 5t - 80 = 0.
Use Quadratic Formula:
t = 4.58 s.