A hot air ballon is ascending at 12m/s and at 80 m above the ground, a package is dropped over teh sdie. How long does it take the package to hit the ground?

1 answer

The equation for this would be h=g/2(t²)+12t+80. This works out to:
h=-4.9t²+12t+80
When the package hits the ground, t=0, so:
0=-4.9t²+12t+80
4.9t²-12t-80=0
49t²-120t-800=0
Solve for t
☺☺☺☺