A hemispherical tank of diameter 10cm is filled by water issuing from a pipe of radius 20cm at 2m per second . Calculate , correct to three significant figures in minutes it takes to fill the tank

3 answers

v = 2/3 πr^3 = 250π/3 cm^3
now, the pipe produces a cylinder with radius 20cm and length 2m each second. The volume of that cylinder is
πr^2 h = π*400*200 = 80000π cm^3/s

So the tank will fill in (250π/3) / (80000π) = 1/960 seconds

Something tells me your dimensions are off.
Not that clear
17.4 minutes