$22.50
So, 15 pounds of grapes would cost $22.50 at this rate.
A grocery store sells 4 pounds of grapes for $6. How much would 15 pounds of grapes cost at this rate?
6 and 4 can both be divided by 2. Divide the numerator and denominator by 2 to rename the fraction.
×415
×415
Pounds of GrapesPrice4$615
6 ·415=1·46·15=
6
· 15
1·
4
1 answer