A grocery store chain has $2,700 to buy new shelves. If each shelf costs $9, how many shelves can the grocery store purchase?

1 answer

We can find the number of shelves the grocery store can purchase by dividing the total amount of money they have by the cost of each shelf: $2700 / $9/shelf = <<2700/9=300>>300 shelves. Answer: \boxed{300}.