A grade six class is having a fundraiser. The class boys have three bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the three bags of apples is $12.24. The class sells the apples for 0.75 each.

How much will the class gain per apple?

3 answers

3 * 24 = 72

12.24/72 = 0.17

0.75 - 0.17 = $_______ gain per apple
16.32
16