3 * 24 = 72
12.24/72 = 0.17
0.75 - 0.17 = $_______ gain per apple
A grade six class is having a fundraiser. The class boys have three bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the three bags of apples is $12.24. The class sells the apples for 0.75 each.
How much will the class gain per apple?
3 answers
16.32
16