She has x pencils at $6 each, so the pencils cost 6x
She has y pencils at $9 each, so .....
Isn't the total of those two items = 105
So what is your equation?
A girl buy x pencils at $6 each and y pencils at $9 each if she spends $105,
1. Write down an equation to represent the information
1 answer